8 Mayıs 2013 Çarşamba

Bisikletli Bir Yaşam

Yaşadığım şehir son 3 yılda hızla değişti, bisiklet yolları yapıldı, bisiklet satışları arttı. Bisiklet egzersiz yapmanın sadece bir biçimi olarak değil  benim günlük hayatımın da bir parçası oldu. Ben hayatım boyunca mahalle sokaklarında bisiklete binmiş bir çocuktum Istanbul` da  fakat artan hızlı araba satışı, üst üste trafik nedeniyle öylece çocukluğumda kalmıştı.
Yunanistan`da devam eden kriz ile birlikte inanılmaz bir değişim var. Ekmek almaya bile arabayla giden Yunanlılar artık bisiklete biniyor. Bu sadece küçük şehir için geçerli değil Atina` da da bir değişim söz konusu.
Yenilenebilen enerji alternatifleri arasında Avrupada bisiklete binmek bir hayli moda. Asıl konu bisiklet yolları yapıp teşvik etmek değil. Bunun bilincini yaymak, şehirlerde değerli yeni alanlar yaratmak ve bisiklet yollarını şehirlerin kalbine bağlamak. Örnegin İspanya, gelen turistlere şehirlerini bisiklet ile gezebilmeyi vaat ediyor. Ucuz olmayan bir sistem belli noktalara kiralık bisikletler yerleştirilmiş gezmek istediğiniz yere ulaşınca bisikleti otomatik makinaya iade ediyorsunuz aynı zamanda otobüse binerek indiğiniz  farklı bir mekanda tekrardan bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Yeni değerler yaratılıyor ve size tekrar pazarlanıyor.
Artık şöyle bir laf dolaşıyor. " Zenginler bisiklet alır fakirler otomobil".


Bisiklet klub,  toplu gezinti  yapıyor haftanın belli bir gününde

Kaldırım ve bisiklet yolu bir

Özel bisiklet yolu park içi


Yine kaldırım muhtemel bisiklet yolu buraya kayar. Ama biz yoldan gitmeye devam ediyoruz.

Bisikletim beni market önünde bekliyor. Şimdi arkamda sepetimde var.


Sahide bisiklet yolu mevcut.

Buraya bir dikkat lütfen, Yunanistan` a gelmiş olanların dikkatini çekmiştir. Trafik kazasında ölen yakınlarını, anmak ve ruhlarına mum yakmak için yapılan maketler. Muhtemel kaza bu civarda olmuştur. Böyle maketlerin yakınından geçerken daha bir sağa sola bakıyorum.

Nisan ayında hazırlıklar yapılıyıyor.


3 yorum:

 1. Bisiklet sürmeyi bir türlü beceremedim:( Çok yeteneksizdim ve hala yeteneksizim bu konuda. Zaten İstanbul'da artık çok zor. Geçti benden yani:)
  Siz çok iyi yapıyorsunuz.

  YanıtlaSil
 2. Bisikleti neden küçük yaşta öğrenmemiz gerektiğini anlıyorum düşe kalka çünkü şimdi kim durup dururken risk alıp düşmek istesin. Ben de bir türlü araba kullanamıyorum. İhtiyacım olursa ancak.

  YanıtlaSil
 3. harika bir şey.. akıllılar..
  hem ulaşım hem spor hem sağlık. ekonomiye katkı, hava kirliliğini azaltma, trafik kazalarının azalması, ... v.s...o kadar çok yararları varki..
  bisiklet kullanımını kolaylaştırmayan ülkeler aptalın daniskası bence..

  YanıtlaSil