3 Nisan 2012 Salı

Çocuklar ve Müze

Çocuklara müze sevgisi ve tarih sevgisi kazandırmak için yapılan atölye çalışmasının bir örneği geçen hafta sonu Ilida (Elis) müzesinde gerçekleştirildi. Yunanlıların tarihleri konusunda ne kadar hassas olduklarını bilmeyen yoktur. Küçük bir müze İlida;  konum olarak önemli bir yere sahip. Olimpiyatları düzenleyen, aynı zamanda bir Miken uygarlığı olan İlida şehir devletidir (M.Ö 776yy.) Bir anlamda açık hava müzesi. Olimpiyatlar öncesi talimler burada yapılır, oyunların  gerçekleştirileceğe yere kutsal alana  Olimpia`ya da  bir gün  1 gece yürüyerek varılırmış.
Olimpia turistlik olmasına rağmen Ilida`da truzim yok diyebilirim. Bunun en büyük nedeni;  limana uzaklığı Katakolon`a gelen, gemi turlarının sadece Olimpiayı tur programına alıp limanda 4-5 saat kalıp ayrılması.Yetersiz tanıtım .... liste uzuyor.


 Antik Tiyatro -   Basamak  yok tiyatroda oyunlar yere oturularak izlenirmiş


Müze

 Gelelim çocukların çalışmalarına; İlida ve Olimpiyat konulu resim, seramik sergisi  ve tiyatro gösterisi.Elis`in  anlamı latinceVallis yani Vadiden gelmektedir. Burası Yunanistanın verimli az sayıdaki ovalarından. Antik çağlarda seramik ile uğraşılırmış.1 yorum:

  1. Merhaba,
    Araştırmamızın ilk aşaması sayenizde tamamlandı. Cevaplarınız da (yorumlar da) açıldı. Tekrar teşekkürlerimi sunarken başarılar dilerim.

    YanıtlaSil